Açıklamayı Yapan Sıradan Biri Değil, İddialar Çok Ciddi ve Araştırılması Gerekli

Açıklamayı Yapan Sıradan Biri Değil, İddialar Çok Ciddi ve Araştırılması Gerekli

Açıklamayı Yapan Sıradan Biri Değil, İddialar Çok Ciddi ve Araştırılması Gerekli
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Mersin İl Başkanı Abdulla Çelik Mersin İl Milli Eğitim Müdürü ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısıyla ilgili dikkate alınması gereken açıklamalarda bulundu.
 
Çelik’in Sosyal medya hesabından 2 gün üst üste yaptığı ve çok ciddi iddiaların bulunduğu bu açıklamalar karşısında yetkililerin harekete geçip geçmeyeceği merakla beklenmekte.
 
İşte Abdulla Çelik'in gündeme getirdiği o şok iddialar:
 
1.GÜN
"Birazdan atacağım twitler açık bir gönderme ve ağır gerçekler barındırmaktadır. Bahsedilen kişi ve kurumlar hayal ürünü olmayıp tamamen gerçektir. Miladi 2 bin 19 yılının ‘Yeni Türkiye’sinde yaşayan ama ‘Eski Türkiye’ özlemi çeken kişileri anlatmaktadır.
 
“Değerler Eğitimi” derken “eğitim”i ıskalayıp sadece “değerli şeylere” odaklanan kurum yozlaşmanın kaynağı haline gelmişse, “Ben ne dersem o olur! Emrediyorum, hizaya geç ya da git !” despotizmi korku ve sindirmeyle yayılıyorsa orada 2023 vizyonu çökmüştür.
 
Bakanlık 2023 vizyon belgesi açıklar, Sn Bakan Ziya Selçuk yönetimde katılımcılıktan, şeffaflıktan, eşitlikten, adaletten ve liyakatten bahseder. Mersin Milli Eğitim ise hiçbir kriter olmadan kafasına göre görevden alır, aldırır; kafasına göre görev verir.
 
Bu“ben yaptım oldu!”mantığının nasıl bir zorbalığa dönüştüğünü göstermek için birkaç örnek vereyim Sn Bakanımız Ziya Selçuk’a; Geçen ay ilde asaleten atanmış bulunan iki şube müdürü hiçbir gerekçe olmadan, valilik oluruyla ilçelere rızaları dışında görevlendirildiler.
 
Tamamen keyfi olan bu hukuksuz görevlendirmelerden sonra yine tamamen keyfi olarak 2 okul müdürü İl Milli Eğitime Şube Müdürü olarak çekildi. Kriter ne? Aranan özellik ne? Arkadaşları tenzih ederek söylüyorum: Aranan, kayıtsız şartsız itaat, yanlışa bile!
 
Olmayan norma görevlendirilen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız var bir de... Sayın bakanım Ziya Selçuk olmayan bir norm kadroya görevlendirme yapılabiliyorsa Allah rızası için, eşinden çocuğundan ayrı, farklı ilçelerde çalışan öğretmenlerimizi de birleştirelim.
 
Mersin ne yazık ki yazılıp-silinen-iptal edilen-tekrar yazılan bir kararname çöplüğüne dönmüş durumda. Bugün yine öğretmenevine, dolu kadroya önce bir müdür yardımcısı atandı. Sonra ona yer açmak için kadrolulardan birinin görevi sonlandırıldı.
 
Bir de, “değerli şeyler” var dedim ya Sn Bakanım Ziya Selçuk; Mesela Avrupa Birliği Projesi yapan çok okul var Mersin’de, harika bir Ar-Ge Birimi var çünkü. Tabi bu okullara Ulusal Ajans tarafından aktarılan bir Proje bütçesi var. İşte burada bir el devreye giriyor.
 
Bu el, olmayan norma görevlendirilen il müdür yardımcısının uzun eli. Okullara diyor ki: “Hareketliliğinizi şu firma üstünden yapmazsanız yurtdışına çıkışınızı onaylamayız.” Şu an şehrimizde 20 bakanlık müfettişi var ve bu kokuşmuşluğu muhakkak incelemeliler.
 
Bunlarla kalsa iyi Sn Bakanım Ziya Selçuk, misal az önce andığım Suphi Öner Öğretmenevinde ne oluyor? Kadrosu, normu dolu bir yere bir haftada üç idareci nasıl/niye atanıyor? Kadro değiştirilerek ne saklanmaya çalışılıyor. Yoksa sebep yapılan büyük tadilat olmasın?
 
Sn Bakanım Ziya Selçuk göreve geldiğiniz ilk günden beri bazı şeylerin iyiye doğru değişeceğine dair umudumuzu koruduk. Ama ne yazık ki Mersin Milli Eğitim her geçen gün daha kötüye gidiyor. Özel Eğitim Kurumlarından istenenler/alınanlar konusunu açmıyorum bile...
 
Sn Bakanım Ziya Selçuk Ben, tulumbayı harekete geçirecek bir maşrapa suyun peşindeyim. Su gürül gürül akınca bütün kötü kokular gider ve bütün pislikler temizlenir Allah’ın izniyle...
 
Ve son: İsmet Özel’den esinlenerek; Ben aslında uzun bir zaman boyunca keşke benim Mersin’le ilgili bu söyleyeceklerimi bir başkası söylese de ben sadece “eğitim çalışanlarının özlük haklarıyla meşgul olsam”diye bekledim. Ama olmadı. Böyle birisi çıkmadı."
 
2.GÜN
Birazdan yeni bir twet zinciriyle yeni sorular sormaya devam edeceğim.
Çünkü İsmet Özel’in dediği gibi:
“hiçbir şey söylemeyen sözlere varmak için her şeyin sonuna kadar söylenmesi gerekti
incir… yarpuz… karamela…
la havle ve la kuvvete illa billah.”
Aldığım çok önemli kararı açıklamak bütün Mersin kamuoyu ve tüm üyelerimizle paylaşmak istiyorum:
Bugün saat 17.00’a kadar bütün sendikal görevlerimden istifa edeceğim.
 Çünkü bürokrasi maalesef çok yavaş çalışıyor ve ben de bunu hızlandırmak adına bir çağrıda bulunuyorum.
Dün demiştim ki:
“Ben, tulumbayı harekete geçirecek bir maşrapa suyun peşindeyim.”
Halen o bir maşrapa suyu arıyorum ve o suyu bulana kadar, tulumbadan su gürül gürül akana kadar aramaktan vazgeçmeyeceğim.
Bunun için il valimize şu çağrıyı yapıyorum.
Sayın Valim Ali İhsan Su
Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğünde (bu birkaç gün içinde eğer il müdürü yine kadroluları gönderip kafasına göre(!) birilerini getirmediyse) halen toplam 14 tane asaleten atanmış şube müdürü ve il müdür yardımcısı çalışıyor.
Dün attığım tivitlerle ilgili olarak sayın valimiz Ali İhsan Su il milli eğitimin 14 yöneticisine iddialarımı sorsun.
Bu 14 kişiden sadece 4 tanesi “Dile getirilen bu iddialar için soruşturmaya bile gerek yoktur, bunlar düpedüz iftiradır” derse; evet, bugün istifa edeceğim.
Sayın Valim eğer 14 tane il yöneticisi kafi gelmez ise 13 Milli Eğitim Müdürü ile de görüşün lütfen.
Düşünün bir kere yıllardır il müdürüsünüz ve aynı çatı altında birlikte çalıştığınız insanlar bile size kefil olamıyorsa orada aslında işiniz bitmiştir. Durum bu kadar vahim...
Şimdi akla şu soru gelebilir:
Peki durum bu kadar vahimse,
bu özensizlik, bu itinasızlık, bu hukuk tanımama, bu kabalık, bu hak yeme bu itibarsızlaştırma bu kadar aşikar ise niye herkes bir suskunluk sarmalı içinde?
Bu adam bu gücü nerden alıyor?
Oraya geleyim.
15 Temmuz hain darbe girişiminin olduğu gecenin kurumsal kahramanlarından biri Memur Sen Konfederasyonu ise siyasi kahramanlarından biri de  hiç şüphesiz İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’dur.
İçişleri Bakanımız bir gün Kato dağında bir gün Afrin’de güvenlik güçlerimizle teröristlere nefes aldırmazken, arkadaşı olduğunu iddia eden bu kişi ise burada milletin soluğunu kesmektedir.
Şundan adım gibi eminim ki Süleyman Soylu bakanımızın bundan zerrece haberi yoktur.
Sayın Bakanım Süleyman Soylu, eminim ki şu anda da birçok hain odağın oyunlarını bozmak ve Yeni Türkiye idealimizi tahkim etmek için koşturuyorsunuz.
Allah güç kuvvet versin.
Ama biliniz ki biz de burada sizin isminiz kullanılarak yapılan bu güç gösterisinden yorulduk.
Sayın Bakanım Süleyman Soylu bu milli eğitim müdürünün hadsizliği o kadar ileri seviyede ki, gerçekten tanısanız kapınızda bile oturtmayacağınız bu adam: “bir sonraki valiler kararnamesinde Süleyman beni vali yapacak” cümlesini bile uluorta kurmaktan çekinmemektedir.
Sn Bakanım Süleyman Soylu önceki günde yazdığım gibi:
Ben aslında uzun bir zaman boyunca keşke benim Mersin’le ilgili bu söyleyeceklerimi bir başkası söylese de ben sadece “eğitim çalışanlarının özlük haklarıyla meşgul olsam” diye bekledim. Ama olmadı. Böyle birisi çıkmadı.
 

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: hilmidolasmaz@mynet.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

Haberler

Mersin Haber

Tarsus Gazetesi