Ak Partinin Mersin Büyükşehir Adayı Kim Olacak?

Ak Partinin Mersin Büyükşehir Adayı Kim Olacak?

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün 40 ilin Belediye Başkan Adayları açıklandı. İçerisinde büyükşehir olan illerin adayları da vardı.
Haber-Yorum: Cemal DOLAŞMAZ
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün 40 ilin Belediye Başkan Adayları açıklandı. İçerisinde büyükşehir olan illerin adayları da vardı.
Elbette bölge olarak Mersin’de Büyükşehir adayı kim olacak şeklinde büyük bir merak içerisindeyiz.
Mersin bölgesi Ak Parti için büyük önem arzeden bir şehir. Yapılan, yapılacak ve yapılmakta olan projeler göz önünde bulundurulduğu zaman Mersin Büyükşehir Belediyesini acemi ellere teslim etmek istememektedir.
Durum böyle olunca da ince eleyip sık dokunmakta bu bölge.
Elbette son olarak gerçekleşen Erdoğan ve Bahçeli buluşmasın da Mersin konusu gündeme geldi mi bilinmez ama Ak Partinin elinde daha doğrusu Sayın Erdoğan’ın önünde Mersin hakkında kapsamlı bir dosyanın bulunduğu muhakkak.
Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın 4 dönem Tarsus’ta bu dönemde Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı düşünüldüğünde hemen hemen tüm siyasi partilerin (HDP hariç) gözü Kocamaz’a çevrilmiş vaziyette.
50 yıllık MHP geçmişinde birçok olaylarla karşılaşan ve partisini her seçimde başarıya ulaştırmış Başkan Kocamaz’ın uğradığı haksızlıklar neticesinde büyük bir üzüntü içerisinde istifa ettiğini tüm kamuoyu bilmektedir.
Genel seçimlerde MHP’nin oy oranı düşük ancak Başkan Kocamaz ile girilen yerel seçimlerde alınan oylar çok yüksek. Zaten yüksek olmasaydı 4 dönem Tarsus’ta bu dönemde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapamazdı.
Bunu neden yazdım.
Sayın Kocamaz’ın istifasının ardından MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz “Ülkücülerin helal oylarıyla seçilmiş olduğu Belediye Başkanlığından da istifa etmelidir” şeklinde bir seslenişte bulunmuştu.
Oysa Sayın Kocamaz sadece Ülkücülerin oyuyla değil birçok siyasi düşüncede olan insanların oyuyla seçildiği alınan seçim sonuçlarından da bellidir.
Ülkücü olmayan ama Sayın Kocamaz’a seçimlerde oy veren birçok insan tanıyorum ben.
Şimdi bunları neden yazdım. Ben çok mu akıllıyım. Elbette Ankara’da siyaset yapanlardan fazla akıllı değilimdir.
Ancak ortada Mersin gerçeği var ve bu gerçekler Türkiye’nin bir numarasının masasında durmaktadır.
Ak Parti açısından duruma bakıldığında ve yapılan anketler ve diğer araştırmalar da gösteriyor ki Mersin asla ve asla acemi kişiler tarafından yönetilmemelidir.
Elbette Ak Parti ve MHP arasında yaşanan ittifak meselesi de ülke açısından önem arzetmektedir.
İlerleyen günlerde ne gibi gelişmeler yaşanır bilinmez ama bana göre Mersin Büyükşehirde hizmetleriyle göz doldurmuş ve birçok siyasi düşünceden takdir gören Sayın Kocamaz’ın hizmet adamı olarak görevinde kalması Mersin açısından fayda sağlayacaktır.
İktidar, yerel yönetimlerde önemlidir. Ancak uzun yıllarını iktidar desteği olmadan da hizmet üretmiş ve seçimler kazanmış bir isim de Mersin taş binada görevine devam etmektedir.
İstifasında özellikle “Rahmetli Başbuğ'a olan sadakatimi ve ülkücü fikir ve düşüncelerimi saklı tutmak kaydıyla” cümlesiyle MHP’den ayrılan Kocamaz’ın ne şekilde veya hangi partiden seçimlere gireceği bilinmese de Mersin’de 2019 Mart ayında yapılacak seçimlerde kilit bir isim olduğu gerçeği de unutulmamalıdır.
İşte bizim gördüğümüz tüm bu gerçekleri Ankara fazlasıyla görmektedir diye düşünmekteyim.
Öte yandan AK Parti ve MHP’nin ittifak çalışmalarının Mersin’in diğer ilçelerinde de olabileceği ve Tarsus’ta da aday bulmakta zorlanan Ak Partinin MHP adayı olan Şevket Can’ın etrafında birleşme İhtimalinin oldukça fazla olduğu da gözlenmektedir.
Elbette bekleyip görmekten başka bir çaremiz de bulunmamaktadır.
Vesselam.
 

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: hilmidolasmaz@mynet.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

Haberler

Mersin Haber

Tarsus Gazetesi