AVM’leri Değil Yerel Esnafı Destekleyeceğiz

AVM’leri Değil Yerel Esnafı Destekleyeceğiz

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer, AVM’ler ve zincir marketler karşısında yerel esnafın desteklenmesinden yana olduğunu söyledi.
CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer, AVM’ler ve zincir marketler karşısında yerel esnafın desteklenmesinden yana olduğunu söyledi. Seçer, “ Mersin beni doğurmuş, Mersin beni doyurmuş, kimse kusura bakmasın ben de bütün kaynaklarımı, bütün olanaklarımı Mersin’e harcarım.  Biz yerel esnafı destekleyeceğiz. Ona bir ayrıcalık yapacağız. Bu kentin kalkınması için Mersin’in parası dışarıya gitmemeli. Yasaların dışına çıkmam ama zincir marketler açılırken imzayı zor atarım, bunu da söyleyeyim” dedi. Vahap Seçer, hem meskenler, hem işyerleri için su fiyatlarını indireceklerini de kaydetti.
 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer, Mersin Anadolu İş İnsanları ve Bürokratları Yardımlaşma Derneği üyeleriyle bir araya geldi.
Sıradışı bir belediye başkanı olacağını ifade eden Vahap Seçer, yatırımcı ve yenilikçi belediye hizmetlerinin yanı sıra sosyal belediyecilik hizmetlerine de önem vereceklerini söyledi.
Seçer, “Kış günü okula terlikle giden çocuklarımız var. Bu o çocukların ayıbı değil. Onları yoksul bırakanların ayıbı. Botu olmayana bot, montu olmayana mont vereceğiz. Mersinlim kart uygulamasıyla vatandaşımıza giysi ve gıda yardımı yapacağız. Ya bu insanlara bir an evvel iş bulacağız ya da onlara sahip çıkacağız. Onları açlıkla terbiye etmeden yardım elini uzatacağız” ifadelerini kullandı.
 
‘SOKAĞIN TALEPLERİNİ, İHTİYAÇLARINI DİKKATE ALDIK’
 
CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Vahap Seçer, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) bünyesindeki odaların başkan ve yöneticileriyle de bir araya geldi. Yaklaşık 500 esnafın katıldığı toplantıda ESOB Başkanı Talat Dinçer söz alarak esnafın sıkıntılarını anlattı ve belediyeden taleplerini sıraladı.
Talat Dinçer’in konuşmasını not alan Vahap Seçer de, “Bizim çalıştığımız konularla sizin talepleriniz ve çözüm önerileriniz aynı. Aklın yolu bir. Birçok oda başkanıyla adaylık sürecinden önce de bir araya geldim, görüşlerini, önerilerini aldım. Ben aday olacağıma inanıyordum, ona göre çalışıyordum. Şimdi de başkan olacağımı görüyorum. Dersimize iyi çalıştık.Trafiğiyle, ulaşımıyla, betonuyla, altyapı yetersizlikleriyle yaşanamaz hale gelmiş bir Mersin var. Bu şehri nasıl daha yaşanabilir hale getirebiliriz diye yola çıktık, sokağın taleplerini ihtiyaçlarını dikkate alarak projeler hazırladık” dedi.
 
‘GÜÇLÜ ESNAF, GÜÇLÜ EKONOMİ’
 
Belediyede esnaf masası kurulması talebinin Talat Dinçer’den geldiğini, bunu seçim bildirgesine aldıklarını ifade eden Vahap Seçer, “Belediyede çok önemli iki birim oluşturulacak. Biri MEYDAM. Mersin Yatırımcı Girişimci Danışma Merkezi. Diğeri de esnaf masası. Güçlü esnaf, güçlü ekonomi. Hedefimiz bu. Mersin’de yaşanan bütün sorunların işsizlik, yoksulluk olduğunu düşünüyorum. Sorunu çözmeye buradan başlayalım diyorum. Mersin’de her sektörün gelişme olanağı var. Öncelikle bu potansiyeli açığa çıkarmamız lazım. Onun için Mersin Yatırımcı Girişimci Danışma Merkezi’ni kuracağız. Yatırımcı bürokrasiden illallah etmiş. Bir de biz yatırımcıya zorluk çıkarmayalım, aksine öncülük edelim, kolaylık sağlayalım, yeter ki yatırım yapsın, istihdam yaratsın. Ne kadar çok yatırım olursa piyasa o kadar hareketlenir ve başta esnaf olmak üzere hep birlikte kazanırız” diye konuştu.
 
‘AVM’LERE KOLAY RUHSAT VERMEM’
 
Akdeniz, Mezitli ve Toroslar’da sanayi siteleri inşaatlarına derhal başlayacaklarını belirten Vahap Seçer, “Şu an sadece merkezde 5 bin dükkân ihtiyacı var. Tarsus’un var, Erdemli’nin var, Anamur’un var. Hepsinin küçük sanayi sitesi ihtiyaçlarını siz esnaf odaları başkanlarımızla istişare ederek çözeceğiz” dedi.
Vahap Seçer, AVM’ler ve zincir marketlerle ilgili olarak da şunları söyledi:
“AVM’lerle ilgili ne zaman bir yasa tasarısı gündeme gelse,  parlamentonun üzerinde bir güç ortaya çıkar. AVM lobisi her zaman galip gelmiştir. Mersin için de önemli bir sorun. Ben çok açık söylüyorum. Ben AVM’lere zor ruhsat veren bir belediye başkanı olurum. Benden AVM ruhsatı almak zor bir iş olur. Yetkimi kullanırım, inisiyatif kullanırım. Ben yerel esnafın desteklenmesinden yanayım. Mersin beni doğurmuş, Mersin beni doyurmuş, kimse kusura bakmasın ben de bütün kaynaklarımı, olanaklarımı Mersin’e harcarım.  Biz yerel esnafı destekleyeceğiz. Yerel esnafı desteklemek zorundayız. Ona bir ayrıcalık yapacağız. Bu kentin kalkınması için buranın kazancı burada kalmalı. Mersin’in parası dışarıya gitmemeli. Yasaların dışına çıkmam ama zincir marketler açılırken imzayı zor atarım, bunu da söyleyeyim.”
 
‘HER İLÇEYE UCUZ VE TEMİZ SU’
 
Vahap Seçer, şehir merkezindeki otopark sorununun esnafın işlerini olumsuz etkilediğini de belirterek, “Bulduğumuz her yere otopark yapacağız. Bunun yanı sıra parkomat uygulamasını yeniden getireceğiz” dedi.
Esnafın su fiyatlarında indirime gidilmesi talebini de değerlendiren Vahap Seçer, ucuz ve temiz su vaadinin seçim bildirgesinde yer aldığını kaydetti.
Seçer,  “50 liralık su tüketimi oluyor, fatura vergilerle 100 liraya çıkıyor. Atıksu vergisi, çevre temizlik vergisi, KDV… Yani hem devletin aldığı vergi, hem belediyenin aldığı vergiyle su parası vatandaşın cebini de yakıyor, canını da yakıyor.  Biz temiz ve ucuz su vaat ediyoruz. Bu çevre ve toplum sağlığı açısından elzem. MESKİ’nin büyük bir bütçesi var. Geriden gelen borçları da var. Su faturalarının kabarık olmasının nedeni de bu. Ama bir çare bulacağız. Gerekirse başka yerden kısacağız, Mersin’de ucuz ve temiz su verilmesini sağlayacağız” dedi.

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: hilmidolasmaz@mynet.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

Haberler

Mersin Haber

Tarsus Gazetesi