Baki Şimşek “Sel ve Doğal Afet Mersin’in Kaderi Değildir”

Baki Şimşek “Sel ve Doğal Afet Mersin’in Kaderi Değildir”

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek; Mersin’de yaşanan sel felaketi ile ilgili tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, “Sel ve doğal afetin Mersin’in kaderi olmadığını” ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.
Milletvekili Şimşek konuşmasının devamında; “Yoğun yağışlar nedeniyle Mersin genelinde seller, taşkınlar, hortumlar yaşanmaktadır. Mersin başta olmak üzere; Tarsus, Akdeniz, Toroslar, Yenişehir, Mezitli,  Erdemli, Silifke, Mut, Gülnar, Aydıncık, Bozyazı, Anamur, Çamlıyayla ilçelerimizde yoğun bir şekilde yağmaya devam eden yağmur, birçok tahribata neden olmuştur.
“ARKASI DAĞ, ÖNÜ DENİZ OLAN BİR KENTİ SU BASIYORSA BU HATA BİZİMDİR”
Sel Mersin’in en önemli sorunudur ve bu sorunun çaresi de çözümü de vardır. Her yıl aynı sorun yaşanmaktadır. Arkası dağ, önü deniz olan bir kenti su basıyorsa bu hata bizimdir. Yağan her yağmurda Mersin’in sular seller altında kalması kader değildir. Yıllardır TBMM’de gündeme getirdiğimiz önlemleri almak zorundayız. Yaşanan bu felaketin siyaseti yoktur. Siyaset üstü yaklaşımda bulunarak DSİ, Büyükşehir ve İlçe belediyeleri el ele vererek bu sorunun üstesinden gelinmelidir.
DERE ISLAHLARI ÖNCELİKLİ VE DEVLET DESTEKLİ PROJELER OLMALIDIR.
Mersin’de meydana gelen ve her yıl yaşanması muhtemel sel felaketiyle ilgili acil önlemler alınmalıdır. Öncelikle Berdan çayı ıslah edilmelidir. NacarlıDeresi ,Deliçay, Mezitli deresi, Mersin’in içindeki 12 dere ve Erdemli’de ,Silifke’de Mut’ta Bozyazı’da ,Anamur’da dere ıslah projeleri yapılmalıdır.Başta Pamukluk,Değirmençay,Erçel,Sorgun,Aksıfat ve Alaköprü barajları tamamlanarak  hem sele,hem sulamaya,hem içme suyuna,hem enerjiye katkı sunmalıdır. Mersin’deki bütün belediyeler altyapıya önem vermeli, yağmur suyu projeleri yapılmalıdır. Çevreye ve doğaya sahip çıkılmalıdır. Mersin çevresindeki hazine ve orman arazileri talan edilmemeli, ağaçlandırma çalışmaları yapılmalıdır. Bu mesele herhangi bir partinin veya siyasi görüşün değil Mersin ’in en önemli meselesidir. Bütün siyasiler, sivil toplum kuruluşları, odalar ve Mersin sevdalılarını Mersin’e hep beraber sahip çıkmaya davet ediyor bütün Mersinli hemşerilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.
 

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.