Başkan Kocamaz: “Bu Ayıbı Biz Temizleyeceğiz”

Başkan Kocamaz: “Bu Ayıbı Biz Temizleyeceğiz”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Yaşananları bir “Demokrasi ayıbı” olarak adlandıran Başkan Kocamaz, seçimlerde destekleyecekleri ismi de açıklayarak “Mersin’imizde yaşanan bu demokrasi ayıbını mutlaka temizleyeceğiz” diye konuştu.
“YSK’nın kararı hukuki değil siyasi”
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salonda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Vatandaşlar ve basın mensupları ile buluşan Başkan Kocamaz, yıllardır uluslararası başarıları ve hayata geçirdikleri hizmetler ile adını duyurdukları Mersin’in, artık demokrasiye sığmayan gelişmelerle ülke gündemine taşındığını anlattı. Mersin’in Tarsus ilçesi Nacarlı Köyü’nde dünyaya geldiğini, bir köyde doğarak bu günlere nasıl geldiğini, siyasi hayatını kısa başlıklarla anlatan Başkan Kocamaz, 31 Mart 2019 seçimleri öncesinde nasıl aday yapılmadığını ve ardından yaşanan gelişmeleri de anımsatarak kamuoyuna yansımayan gelişmelere ışık tuttu,
Neden aday yapılmadığını, konuyla ilgili çarpıcı ayrıntıları ve gelişmeleri bilinmeyen yönleri ile anlatan Başkan Kocamaz, bu işin arkasında kimlerin olduğuna yönelik de tahminlerinde yanılmadıklarını, elindeki fotoğraf ve belgeleri göstererek anlattı.
Yaşanan tüm bu gelişmelerin hukuka aykırı olduğunun altını çizen Başkan Kocamaz, İl Seçim Kurulu’nun kararını da eleştirdi. Hukuken geçerliliği olmayan bir başvurunun Burhanettin Kocamaz’ı saf dışı bırakmak amacıyla kabul edildiğine inandıklarını ifade eden Kocamaz, yaptıkları itirazların Yüksek Seçim Kurulu tarafından da kabul edilmemesini gerekçeleri ile hukuka aykırı bulduğunu anlatırken, bu kararın hukuki değil siyasi bir karar olduğunu düşündüklerini ifade etti.
Başkan Kocamaz, “Yüksek Seçim Kurulu’nun aday yapılmamam ile ilgili itirazımıza verdiği yanıtta bakın ne diyor? Şu ifadeye bir bakın; ‘İyi Partiden aday olamayan Burhanettin Kocamaz, İyi Parti’den aday olduğu için Demokrat Parti’den aday olamaz’ denilerek adaylığımız engellenmeye çalışılıyor. Sayfalarca gerekçe oluşturduk, belgeleri koyduk. Bu belgelerle YSK’na itirazda bulunduk. Bizim dosyamızı veren şahıs görevden alınmış yetkisiz durumda. Dosyadaki evrakların tamamı fotokopi. Kaldı ki bu evraklar verilmeden 16 dakika önce ben partiden istifa etmişim. Nasıl olur da bunları geçerli sayarsınız? Bizim seçilme hakkımızı, koskoca Mersin halkının da seçme hakkını elinden nasıl alabilirsiniz diye itirazda bulunuyoruz. Yüksek Seçim Kurulu, bizim gönderdiğimiz evrakları incelemek bir kenara okuyacak kadar bile zaman geçmeden çok kısa sürede toplantıyı bitiriyor ve karar itirazın kabul edilmediği yönünde çıkıyor. Dolayısıyla bunun hukuki değil, siyasi bir karar olduğunu düşünüyoruz. Maalesef Mersin’de bu seçime gölge düşmüştür. Bu seçimde yaşananlar Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçecektir” dedi.
“Ne meydanı, ne demokrasiyi kriptoların eline bırakmayacağız”
31 Mart 2019 seçimlerinde Mersin’i ve demokrasiyi katletmek isteyenlere fırsat vermeyeceklerini de belirten Başkan Kocamaz, Demokrat Parti’den eski bakan ve milletvekili Ayfer Yılmaz’ı destekleyeceklerini açıkladı. Başkan Kocamaz, “Tek başına Burhanettin Kocamaz bir ülke veya bir camia için çok önemli olmayabilir ama bu bir demokrasi mücadelesidir.  Demokrasiye bugün sahip çıkmazsak ne zaman sahip çıkacağız? Bu seçim sadece Mersin’in seçimi olmaktan çıkmıştır. Bu seçim Türk demokrasisini yeniden ayağa kaldırma, sahiplenme seçimi olarak tarihe geçecektir. Bizim adaylığımız artık bitmiş durumda. Önümüz kesilmiş durumda ama elbette bu memlekette demokrasiye sahip çıkacak, ülkeyi bugün yaşanan Mersin odağındaki bu kumpasların önüne geçerek bu badireyiatlatacak yiğit, cesur ve memleket sevdalıları vardır. Bugün bu konuyla ilgili hepinizin ve Türkiye’nin çok yakından tanıdığı değerli bir devlet adamı, bu ülkeye hizmet geçmiş, bu ülkede Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmış Sayın Ayfer Yılmaz’ı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak desteklediğimizi duyurmak isterim. Benim sizlerden ricam, bugünden itibaren boş durmak yok. Her yere koşacağız. Her yere ulaşacağız. Her noktada halkımızla buluşacağız ve bu demokrasi ayıbını inşallah temizleyeceğiz. Ne meydanı, ne demokrasiyi kriptoların eline bırakmayacağız. Bu yolda birlikte yürüyeceğimizi, 31 Mart akşamına kadar yılmadan, yorulmadan bıkmadan, usanmadan çalışacağımızı ve 31 Mart akşamı bu işi demokrasiyi kurtararak başaracağımıza inanıyorum”dedi.
 

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: hilmidolasmaz@mynet.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

Haberler

Mersin Haber

Tarsus Gazetesi