Büyükşehir, Şiddetli Yağışlara Karşı Önlemini Aldı

Büyükşehir, Şiddetli Yağışlara Karşı Önlemini Aldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin merkezde 4 Aralık Çarşamba günü sabah saatlerinden itibaren başlayan ve önümüzdeki günlerde de aralıklı olarak devam etmesi beklenen yağışlara karşı tüm birimleriyle birlikte tedbirlerini aldı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin merkezde 4 Aralık Çarşamba günü sabah saatlerinden itibaren başlayan ve önümüzdeki günlerde de aralıklı olarak devam etmesi beklenen yağışlara karşı tüm birimleriyle birlikte tedbirlerini aldı. Bir yandan Torosların zirvesinde devam eden kar yağışında vatandaşların mağdur olmaması için çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Mersin merkezde de etkili olan yağışlara karşı tüm ekipleri ile teyakkuza geçti.
 
Mersin genelinde etkili olan yağışlar dolayısıyla yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek adına Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışmaları yöneten Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise yaşanabilecek tüm olumsuzluklara karşı koordineli bir çalışma programı ile tüm ekipleri görevlendirdi.
 
Vatandaşların mağduriyet yaşamamaları adına Mersin İtfaiye Amirliği’nde oluşturulan Mersin Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) konuyla yakından ilgilenen Başkan Kocamaz,  “Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden aldığımız uyarılar doğrultusunda herhangi bir sıkıntı olmasın diye kriz masamızı oluşturduk. Arkadaşlarımız 24 saat teyakkuzda olacak. Kent girişine yapılan Mersin Hal Kavşağı inşaatı devam ettiği için orada olumsuz bir durum yaşandı. Ancak arkadaşlarımız anında müdahale etti. Tüm arkadaşlarımız, vatandaşlarımızın sıkıntı çekmemesi için özveri ile çalışıyorlar. Bizim de amacımız yağışları kazasız, belasız atlatmak ve vatandaşlarımızı yaşanılan sıkıntılardan en kısa sürede kurtararak, Mersin’de huzuru sağlamak. Yağmurla ilgili sıkıntıları çok seri bir şekilde halletmek istiyoruz. Gerek MESKİ gerekse İtfaiye Dairesi Başkanlığımız olaylara müdahale etmek için canla başla çalışıyorlar” dedi.
 
3 günde 884 olaya müdahale edildi
 
Yağışların başladığı günden itibaren faaliyete geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi Afet ve Acil Durum Koordinasyon Merkezi, gece boyunca gelen ihbarlar karşısında, ekiplerini yönlendirerek, olaylara anında müdahale etti.
 
 
3 günde AKOM, İtfaiye Daire Başkanlığı ve MESKİ’ye merkez 4 ilçe ve Tarsus’tan gelen toplam 884 vaka bildirimlerinin hepsine ulaşıldı ve Büyükşehir Belediyesi ekipleri olası bir afetin daha önüne geçti.
 
Metrekareye 219 kg yağış
 
Mersin Meteoroloji Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre, 4 Aralık Çarşamba günü sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağışlar neticesinde 3 günde metrekareye 219.3 kilogram yağış düştü.
 
Mersin’de artık su birikintisi görüntüleri yaşanmıyor
 
Daha önce aşırı yağmurlarda zor anlar yaşatan bazı noktaların ıslah edilmesi, kanalizasyon ve yağmursuyu hattı çalışmalarının yapılması ile herhangi bir su taşkını ve vatandaşların ulaşımını engelleyecek su birikintileri oluşmadı. 
 
Büyükşehir Belediyesi yağışlar başladığı günden itibaren sağanak yağışlarda kentte meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tüm tedbirleri aldı. Alınan tedbirler sonucunda kent genelinde herhangi bir olumsuz durum yaşanmadı.
 
Karayolları 5'inci Bölge Müdürlüğü yetki sahasında bulunan Mersin Hal Kavşağı inşaat bölgesinde oluşan küçük çaplı su birikintisine ise Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından anında müdahale edilerek, vatandaşların mağdur olmamaları için gerekli çalışmalar yapıldı.
 
2 bin 400 personel ve 650 araç hazır bekliyor
 
Meteoroloji tarafından edinilen yoğun yağış bilgisi doğrultusunda araç ve personel planlaması yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaşanabilecek olası tehlikelere karşı hazır bekliyor.
 
İtfaiye Dairesi Başkanlığı merkez binası dışındaki itfaiye grup amirliklerinde ise personel, iş makinası, ambulans ve arazi pikapları konuşlandıran Büyükşehir Belediyesi, böylelikle olası sel ve su baskınlarına anında müdahale edecek.
 
Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ ekipleri, su boşaltma, ev ve iş yeri, kanal açma, mazgal temizliği, yol tahribatı, araç içinde mahsur kalanlara müdahale,  ambulans hizmetleri ve dere taşkınlarına karşı tüm güvenlik önlemlerini aldı.
 
Büyükşehir Belediyesi, yağışların başladığı günden itibaren 2 bin 400 personel, 650 araç ile olaylara müdahale etti. Gerektiğinde takviyenin de yapılabileceği acil durum ekibi, yağışlar bitene kadar hazır kıta bekletilecek.
 
Yağışlar nedeniyle mağdur olan vatandaşlar, 444 2 153 numaralı çağrı merkezine veya 0324 533 35 17 telefon numaralı AKOM’a ulaşabilir.
 

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: hilmidolasmaz@mynet.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.