CHP’li Gökçel Mezitli Ormanlarının En Uzun Gecesini Sordu

CHP’li Gökçel Mezitli Ormanlarının En Uzun Gecesini Sordu

CHP’li Gökçel Mezitli Ormanlarının En Uzun Gecesini Sordu
CHP Mersin Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Cengiz Gökçel, 21 Aralık Cumartesi gününü 22 Aralık’a bağlayan gece Mersin’de 70 dönüm ormanın talan edilmesini Meclis gündemine taşıdı. TBMM Başkanlığına, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Gökçel,  orman tahribatının, yangınlarla birlikte orman varlığımıza yönelik en büyük tehdit olduğunu belirtti. Mezitli ormanlarının en uzun gecesinde 15 kişinin motorlu testerelerle 70 dönüm ormanı katlettiğini belirten Gökçel, bu alanların zeytinlik-limonluk benzeri uygulamalarla şahıslara devredilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.
YANLARINA KAR KALMASIN
Şahısların uzun vadede tahrip etikleri orman arazisi üzerinde hak iddia ettiği birçok örneğin olduğunu ifade eden Gökçel, imara açılan ormanlara yıllardan beri şahitlik edildiğini hatırlattı. Ormanlara bilinçli olarak zarar veren kişilerin genellikle para veya kısa süreli hapis cezasıyla cezalandırılmasının yeterli olmadığını kaydeden CHP’li Vekil, orman teröristlerinin yaptıklarının yanına kar kalmaması için gerekli çalışmaların bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi.
PAKDEMİRLİ’YE SORULAR
Ormanlara yönelik tahribatın önüne geçilmesi için orman teröristlerine verilecek cezaların artırılması gerektiğini kaydeden Gökçel,  konuyla ilgili caydırıcı cezalar içeren bir Kanun Teklifi hazırlayacağını söyledi. 
Gökçel, Bakan Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:
-Mersin’de son 10 yılda ormanlara yönelik kaç saldırı gerçekleşmiştir?
-Saldırı şekline ve illere göre ayrı ayrı belirtilmek üzere, Türkiye genelinde son 10 yılda ormanlara yönelik kaç saldırı gerçekleşmiştir?
-Saldırı şekline ve illere göre ayrı ayrı belirtilmek üzere tahrip edilen orman arazilerinin büyüklüğü ne kadardır?
-2002 yılından önergeyi yanıtladığınız tarihe kadar tahrip edilen orman arazilerinden kaçı orman vasfını yitirmiştir?
-2002 yılından önergeyi yanıtladığınız tarihe kadar, tahrip edilen orman alanlarından yeniden ormanlaştırılmayan alanlar ne olarak kullanılmaktadır?
-2002 yılından önergeyi yanıtladığınız tarihe kadar, yeniden ormanlaştırılmayan tahrip edilmiş orman arazilerinin kullanım şekilleri nasıldır? Bu arazilerden yapılaşmaya açılanların, il il ayrıca belirtilmek üzere büyüklükleri ne kadardır?
-Tahrip edilmiş ormanların özel ağaçlandırma bölgesi ilan edilerek gerçek veya tüzel kişilere geçici veya kalıcı olarak devri mümkün müdür?
-Ormanlara zarar verdiği, dikili ağaçları kestiği gerekçesi ile 2002 yılından önergeyi yanıtladığınız tarihe kadar kaç kişi Bakanlığınızca savcılığa bildirilmiştir?
-Ormanları tahrip eden bu kişilere karşı açılan davaların kaçına Bakanlığınız müdahil olmuştur?
-Ormanları tahrip eden kişilere açılan davalarda, söz konusu kişiler dikili ağaçları kesmek ve orman varlığına zarar veren nitelikteki suçlarından ötürü ne tür cezalara çarptırılmışlardır?
-Orman tahribatına yönelik cezaları caydırıcı olacak şekilde artırmaya yönelik çalışmanız mevcut mudur?
 

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.