Nükleer Santralin Temelindeki Çatlamayı Bile Gizleyenlere Nasıl Güvenebiliriz

Nükleer Santralin Temelindeki Çatlamayı Bile Gizleyenlere Nasıl Güvenebiliriz

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatında çatlaklar oluştuğu yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı.
Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatında çatlaklar oluştuğu yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı. Çatlağın halktan gizlenerek onarılmaya çalışıldığını, ancak buna rağmen ikinci bir çatlak oluştuğunu hatırlatan Aktay, “Tek başına bu durum bile, Mersin’de nükleer santrale itiraz etmekte ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koymaktadır” dedi. Projenin daha geç olmadan tamamen durdurulmasını isteyen Aktay, inşaat alanının da meslek odalarından oluşan bağımsız bir heyet tarafından incelenmesi gerektiğini belirtti. 

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil Aktay açıklamasında şunları dile getirdi: 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşaatına ilişkin dün bir gazetede yer alan haber, hepimizin tedirginliğini artırmış durumdadır. Habere göre, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında reaktörün oturacağı temelde çatlaklar oluşmuştur. Çatlaklar kamuoyundan gizlenerek onarılmak istenmiş, ancak yeni çatlaklar meydana gelmiştir. 

Tek başına bu durum bile, Mersin’de nükleer santrale itiraz etmekte ne kadar haklı olduğumuzu ortaya koymaktadır. 

Reaktör, Nükleer Santralin enerjiyi üreten ve aynı zamanda taşıdığı radyoaktivite nedeniyle en tehlikeli bölümüdür. Daha reaktörün temelinde çatlaklar oluşuyorsa, kimse Mersin halkının bu santrale güvenle bakmasını beklememelidir. 

Çatlakların halktan gizlenmesi ise başlı başına bir skandaldır. Henüz inşaat aşamasında yaşanan bir sıkıntıyı bile halktan saklayanların, reaktörün devreye girmesinin ardından yaşanabilecek sıkıntıları halktan gizlemeyeceğinin garantisini kim verebilir? 

Yapılması gereken bellidir. İnşaat alanı başta Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı meslek odaları olmak üzere  meslek kuruluşlarının bağımsız denetim ve incelemesine açılmalıdır. Dünyanın artık vazgeçtiği ve kurtulmaya çalıştığı nükleer belası Türkiye’ye musallat olmadan, Mersin ve Sinop nükleer santral projeleri derhal durdurulmalı ve her iki proje de iptal edilmelidir. 
Nükleer maceradan vazgeçin, Mersin’e, Sinop’a, Türkiye’ye yazık etmeyin.
 
 

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.