Ömer Kurnaz: Son 2 Senede Elektriğe Yapılan Zam Toplamı Yüzde 70'i Geçti

Ömer Kurnaz: Son 2 Senede Elektriğe Yapılan Zam Toplamı Yüzde 70'i Geçti

Ömer Kurnaz: Son 2 Senede Elektriğe Yapılan Zam Toplamı Yüzde 70'i Geçti
Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, elektrik ve doğalgaza yapılan zamların emeklilerimizin en büyük giderini oluşturduğunu ve emekli aylıklarına yapılan zamların, emeklilerin zorunlu harcamalarının enflasyonunun çok üzerinde olduğunu belirterek, emeklilerimiz giderek yoksullaştığından tepkilerinde giderek arttığına dikkat çekti.
Döviz kurları ve benzin sürekli yükseliyor. Son iki yılda doğalgaza yüzde 70 zam yapıldı. Bazı zorunlu harcamaların fiyatları yüzde 200 arttı. Kemer sıka sıka, emeklinin çarşı-pazara çıkacak ekonomik gücü kalmadı.
“2017-2019 döneminde bağlanan emekli aylıkları 1000 liranın altında kaldı. Torba Kanunla, Şubat 2019 itibariyle en az ödeme 1000 TL olarak belirlendi. Bu kapsamda emekli aylığı alanların sayısı 200 bini aştı. 20-25 yıl çalıştıktan sonra, 1000 TL bağlanan aylığı hiç kimse savunumuz. Ülkeyi yönetenler bilmeli ki, sosyal güvenlik sistemimiz çöktüğünde, sosyal devlet çöker” uyarısını yaptı.Kurnaz, “1Temmuz 2019 itibariyle emeklilere yüzde 5,01 zam yapılmasının çok düşük kaldığını ve tüfe artışlarının emeklileri koruyan bir sistem olmadığını belirterek, yılın ikinci yarısında doğalgaza yapılan artışlar ile faturalar ödenemez bir tutara yükseldi. Bunun izahı yapılamaz. Emekliler fakirleşiyor ve geçinemiyor,” görüşünü dile getirerek, 12,8 milyon emekli, dul ve yetimlerin korunmasının ve insanca yamaya yetecek aylığın ödenmesi konusunda ülkeyi yönetenlere verilen bir yükümlülük olduğunu söyledi.
Hükümetin son bir yılda aldığı ekonomik ve sosyal kararlarının emeklileri dışladığını ve zam seçeneğini sürekli çalıştıran ve emeklileri yoksullaştıran bir sürecin devam etmemesi için Hükümeti uyaran Kurnaz, ödenen gelir ve aylıklar, temel ihtiyaçların yarısını bile karşılamıyor, bu tablonun düzeltilmesi gerekir” dedi.
TÜİK: Emeklilerin Zamlarını Gizliyor
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan tüfe artışının Eylül Ayında yüzde 0,99 olarak açıklaması, emeklilerin harcamalarındaki yüksek artışların kaybolduğunu ve 418 maddeden oluşan enflasyon sepetinin ağırlıklarının ve temsil yüzdesinin emeklileri korumadığını belirten Kurnaz, “istatistiklere ve açıklanan tüfe oranlarına olan güvenlerinin kaldığını, emeklilerimizi koruyacak tek seçeneğin SEYYANEN ZAM yapılmasından geçtiğini belirten Kurnaz, son üç aylık tüfe artışının yüzde 3,24 olması, emeklilerimiz ile alay etmek anlamını gelmektedir. Tüfe artışlarının emeklilerin hakları kısan bir siteme döndüğünden, emeklilerimizi koruyan bir sistemin getirilmesini” istedi.
ZAM LİSTESİ
  • 1 Ocak 2018: Konutlarda elektriğe yüzde 8.8, sanayide elektriğe yüzde 8.4 zam yapıldı.
  • 1 Nisan 2018: Elektrik fiyatları ortalama 2.89 zamlandı.
  • 1 Ağustos 2018: Elektrik fiyatları yüzde konutlarda yüzde 9 ile sanayide yüzde 14 arttı.
  • 1 Eylül 2018: Konutlarda elektriğe yüzde 9, sanayide yüzde 14 oranında zam geldi.
  • 1 Ekim 2018: Konutlarda 9, sanayide yüzde 18.5 zam yapıldı.
  • 1 Temmuz 2019: Elektriğe yüzde 15 zam yapıldı.
20 Eylül 2019: 1 Ekim'den itibaren elektriğe yüzde 14.9 zam yapılacağı duyuruldu.

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.