Özel Bir Üniversitede “Ufuk Cavlı İle Darbe Notları” Paneli

Özel Bir Üniversitede “Ufuk Cavlı İle Darbe Notları” Paneli

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında "Ufuk Cavlı ile Darbe Notları" konulu panel gerçekleştirildi.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında "Ufuk Cavlı ile Darbe Notları" konulu panel gerçekleştirildi.
 
Gerçekleşen panele Rektör Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Mütevelli Heyet Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yüksel Özdemir, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeren’in yanı sıra akademisyenler, idari personeller ve öğrenciler katıldı.
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasında söz alan Rektör Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek,  “3 yıl önce akşam saatlerinde hepimiz bir şeyler duyduk, neler oluyor dedik. Zaman ilerledikçe bir şeylerin farkına vardık, hain darbe girişiminin gerçekleşmekte olduğunu hepimiz gördük. Ancak bu darbe girişimini daha ilk andan itibaren engelleyen şu anda isimlerini bilmediğimiz, duymadığımız, sadece okuduğumuz ve ileride de okuyacağımız hikayelerin kahramanları bunun önüne set çektiler. Bu darbe girişimini ilk başlarda engelleyen gerçek Harbiyeli, gerçek Atatürkçü subaylardır. İlk anda bu kahraman subaylar darbe girişiminin belini kırmıştır. Sonrasında da zaten halk demokrasisine sahip çıktı ve bu hain girişim 249 şehit ve çok sayıda gaziyle önlendi. Bu hikayeleri duyduk, dinledik ama bunları ilerde tarih yazacak” şeklinde konuştu.
 
Rektör Korkmazyürek’in ardından söz alan Gazeteci Yazar Ufuk Cavlı yaklaşık bir saat boyunca 15 Temmuz gecesini ve sonrasında yaşanılanları anlattı. Böyle anlamlı bir etkinlik düzenlediği için Toros Üniversitesi’ne teşekkür eden Cavlı, “Bizim Türkiye’de en büyük sorunumuz dünleri çabuk unutuyoruz. Bu tip olayları unutturmamamız lazım, unutmadığınız ve unutturmadığınız için ve 15 Temmuz şehitlerimize sahip çıktığınız için bir kez daha teşekkür ediyorum. Bizim amacımız siyasetin dışında bu terör örgütünün nasıl yapılaştığı, nasıl kadrolaştığı ve finansal kaynaklarının nasıl olduğunu anlatmak. Çünkü biz 15 Temmuz gecesi meydanlara inen hiçbir vatandaşımızın hangi siyasi görüşten olduğunu sorgulamadık, şehit olan vatandaşlarımızın hangi siyasi görüşten olduğunu sorgulamadık” dedi. 
 
Kaleme aldığı “Darbe Notları” kitabına değinen Cavlı, “’Bir millet, bir gece savaştı ve Türkiye kazandı. Kitabımda halkımızın darbecilere karşı verdiği bu büyük mücadele anlatılıyor’’ dedi. 
 
Cavlı’nın konuşmanın ardından fuaye alanında katılımcıların kitaplarını imzalamasıyla devam eden etkinlik, 15 Temmuz fotoğraf sergisinin gezilmesi ile sona erdi.
 

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.