Tarsus Ak Partideki İstifaların Sebepleri Neler?

Tarsus Ak Partideki İstifaların Sebepleri Neler?

Ak Partideki İstifaların Sebepleri Neler?
Ak Parti kongresinde ve sonrasında yaşanan Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanlarının istifaları gündeme bomba gibi düşmüştü.
Kongre sırasında istifasını veren Afitap Melike Şavur’un istifa dilekçesi oldukça dikkat çekiciydi.
 
Ne diyordu Sayın Şavur istifasında;
 
“16 Aralık 2016 tarihinden bu yana Tarsus Ak Parti Kadın Kollarında görev yapmaktayım.
Aynı dönemde atanmış olan İlçe Başkanı İbrahim Gül ile 8 Mart Dünya Kadınlar Gününden beri süren Kadın Kollarını toplayıp kovması, aşağılaması, ötekileştirmesi ve yok saymasına rağmen referandum sürecini, canla başla çalışıp atlattık. Kadın Kolları olarak başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Fakat referandum sonrası aynı tutum değişmediği halde İl Başkanı, İl Kadın Kolları Başkanı, İl Koordinatörleri, Milletvekilleri durumu bildikleri halde umursamaz ve görmezden geldiler. Ayrıca kadın kollarındaki işe ihtiyacı olan veya yönetimde olmak isteyen kadınları Kadın Kollarından istifalarını alarak Kadın Kollarını düşürme yoluna gitmiştir.
Mevcutta Kadın Kolları varken kendine ayrı bir Kadın Kolları oluşturarak toplantı yapmıştır.
Bütün bu olaylardan sonra İbrahim Gül ile çalışamayacağımızdan Kadın Kollarındaki görevimizden istifamızı sunarız”
 
Bu istifanın ardından yani kongrenin olduğu akşam bir istifa depremi daha yaşandı Tarsus Ak Partide.
Bu kez istifa eden kişi Gençlik Kolları Başkanı Haşim Kalyun’du.
Kalyun, istifasını sosyal medya hesabı üzerinden de duyurdu. Ancak Haşim Kalyun’un istifa sebepleri gerçekten dikkat çekiciydi.
 
Ne diyordu istifasında Sayın Kalyun;
 
“Siyasetin tek limanı ahlaktır diyen bir lider ile yol yürümenin mutluluğu içinde çıktığım bu yolda aynı ahlaki gerekçelerle bugün görevime SON veriyorum. Tarsus ilçemizde yaşanan siyasi depremin enkazı olmamak adına böyle bir karar almış bulunmaktayım. Kişisel çıkarların parti ve toplum menfaatlerinin önüne alındığı, pırıl pırıl gençlerin yok edilmeye çalışıldığı kısa vadeli hesaplar yapan bir anlayışın içinde olmayı reddediyorum. Davama ve partime hizmetim daim olacaktır. Görevim boyunca birlikte yol yürüdüğüm, inancımı zedelememiş tüm dava arkadaşlarıma ve büyüklerime teşekkür ediyorum.”
 
Ak Partiye gönül verenler aslında bu istifalara çok şaşırmışlardı.
Çünkü 2016 Aralık ayından bu yana kadar İlçe Başkanı olan İbrahim Gül’ün toparlayıcı olması gerekirken Kadın ve Gençlik Kollarını dahi istifaya götürecek bir noktaya nasıl getirmişti.
Kendi döneminde kadın ve gençlik kollarını bu hale getiren bir İlçe Başkanının tekrar Ak Parti Genel Merkezince aday gösterilmesine partililer bir anlam veremediler.
Partisine gönül verenlerin merak ettikleri;
Gençlik kollarından istifa eden Haşim Kalyun’un istifa metninde geçen KİŞİSEL ÇIKARLAR neler? Kısa vadeli hesaplar yapan kimler?
Kalyun’un istifasında belirttiği bu konular araştırıldı mı?
Kadın Kollarını istifasında belirtilen aşağılama ve ötekileştirmesi boyutlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı konusu da yeterince Ak Parti Genel Merkezince araştırıldı mı?
Bir kadını bu istifaya götüren bu kadar ciddi sebeplere neden çözüm bulunamadı?
 
İbrahim Gül’ün birlikte çalıştığı Kadın ve Gençlik Kollarının istifasını duyan bazı kesimlerde “İbrahim Gül bu kadar kısa zamanda hem Kadın Kollarını hem de Gençlik Kollarını küstürdüyse biz vatandaşlar Sayın Gül’e nasıl ve ne şekilde güveneceğiz. Bizleri nasıl ikna edecek. Ortada iki tane Tarsus’ta sevilen insanın istifası var. Kafamız çok karışık” demektedirler.
 
Şimdi gözler İlçe Başkanı İbrahim Gül ve ekibinde.
Bakalım yeni ekibiyle nasıl bir çizgi izleyecek?
Yönetiminde bulunan bazı kişilerin sosyal medya paylaşımları konusunda da sıkıntı yaşayan bir İlçe Başkanı bundan sonra ne yapacak bekleyip göreceğiz.
Ancak bu iki istifanın temellerine inilip araştırılması vatandaşın düşüncelerini de rahatlatacaktır.
Ak Parti Genel Merkezi gerekeni yapacaktır diye düşünüyoruz.

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: hilmidolasmaz@mynet.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

Haberler

Mersin Haber

Tarsus Haber