Tarsus Üniversitesine Bağış Yapma Konusunda Geri Adım Atmak mı İstiyorlar?

Tarsus Üniversitesine Bağış Yapma Konusunda Geri Adım Atmak mı İstiyorlar?

Tarsus Üniversitesine yer konusunda önemli bir adım atan Tarsus Eğitim ve Kültür Vakfı yöneticileri bu konuda geri adım atmayı mı düşünüyorlar?
Haber-Yorum: Cemal DOLAŞMAZ
Tarsus Üniversitesine yer konusunda önemli bir adım atan Tarsus Eğitim ve Kültür Vakfı yöneticileri bu konuda geri adım atmayı mı düşünüyorlar?
Bu soruyu neden soruyoruz.
Vakfın yönetim kurulu yaptığı son toplantısının ardından basına bir açıklama gönderince kafalar iyice karıştı.
Yapılan açıklamada topu Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğüne atan Vakıf yöneticilerinin yeri bağışlama konusunda kafalarında başka düşüncelerinin olup olmadığı merak edilmekte.
Tüzük değişikliği yaparak yerlerinin Tarsus Üniversitesine bağış yapılması konusunda karar alan Tarsus Eğitim ve Kültür Vakfı yönetiminin bugün gönderdikleri yazının ardından yaptığımız araştırmalar neticesinde Vakıflar Genel Müdürlüğünün ve Bölge Müdürlüğünün aslında böyle bir uygunluk yazısı vermesine gerek olmadığı zaten vakfın bu amaç doğrultusunda tüzüğünün bulunduğu bilgisine ulaştık.
 
LÜTFİ ELVAN “KONUNUN TAKİPÇİSİYİM”
Tarsus Eğitim ve Kültür Vakfı yönetiminden gelen basın açıklamasının ardından telefonla görüştüğümüz TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, konunun takipçisi olduğunu ve gereken yerler ile görüşmeler yapıldığını ve kısa sürede ortadaki sorunun çözüme kavuşturulması konusunda gerekenlerin yapılacağını ifade etti.
 
TARSUS EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI YÖNETİMİ TARAFINDAN BASINA BUGÜN GÖNDERİLEN YAZI ŞU ŞEKİLDE;
 
“Tarsus'ta Üniversite kurulduktan sonra, Tarsus Kaymakamlığımızın Üniversitenin taşınmaz ihtiyacı nedeniyle vakfımıza yazılı başvurusu üzerine; Vakıf yönetimimiz, Kaymakamımız ve Üniversite rektörümüz ile toplantı yapılmış ve taşınmaz bağışı için ilk önce vakıf tüzüğünde bu konuda değişiklik yapılması gerektiği ve bilahare Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden iş bu bağışın uygun olduğuna dair yazının getirilmesinden sonra işlemin yapılacağı kararlaştırılmıştır.
 
Kamu yetkilileri, Vakıflardan iş bu yazının getirilmesini kendilerince sağlanacağını bildirilmeleri üzerine Tarsus Eğitim ve Kültür Vakfı yönetimimizce bu konuda tüzük değişikliğine gidilip Vakfımızın genel kurulunun 22/02/2019 tarihindeki toplantısında "Tarsus Eğitim ve Kültür Vakıf taşınmazının bağışının Vakıflar Gelen Müdürlüğü'nden UYGUNDUR YAZISI" geldikten sonra yapılması için yönetim kuruluna yetki verilmiştir.
 
Yönetim kurulumuz Vakıflar Genel Müdürlüğüne vakıf taşınmazının bağışının yapılmasına uygun olduğuna dair izin istemiş olup Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden gelen yazıda uygundur yazısı olmadığı için bu sefer Vakıflar Adana Bölge Müdürlüğüne bu konuda yazı ile başvurulmuş olup buradan gelen cevabı yazıda ise "..VAKFIN YARARININDA gözeterek taşınmazlarının bağışının yapılabileceği" bildirilmiştir.
 
Vakfımız başından beri taşınmazlarının Üniversiteye bağış yapılmasını istemekte olmasına rağmen Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğünden bir türlü bu bağışın "UYGUN OLACAĞINA DAİR CEVABİ YAZI GELMEDİĞİNDEN" ve Vakıflar Kanununa göre yönetici ve mütevellilerin ileride sorumluluğunun olmaması düşünülerek bu aşamada yapılacak bir işlemin olmadığını kamuoyuna sunarız"
 

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: hilmidolasmaz@mynet.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.