Tarsus'ta Güzel İşler de Yapılıyor

Tarsus'ta Güzel İşler de Yapılıyor

50 dönüm alana kapama dikenli incir bahçesi yapılıyor
5200 Sayılı Kanuna göre kurulan Mersin İli Hint İnciri Üretici Birliği Birlik Başkanı Mustafa Teke dikenli incir üretimi ve tüketimine yönelik gelinen noktada 50 dönüm alana kapama dikenli incir bahçesi tesis ettiklerini açıkladı.
 
Teke, dikenli incir üreticileri ile yaptıkları görüşmeler ardından incirin boylaması, Avrupanın kabul ettiği standart boylarda pazarlamaya yönelik ayırıcı ve kalibrasyon yapan bir makine imal ettiklerini kaydettiği açıklamasında, dikenli incirin Tarım Araştırma kuruluşlarınca yapılan çalışmalar sonucunda; Tarsus’da incir gediği, karayayla, taş obası, sayköy civarında,  ve diğer  yerlerimizde son derece kaliteli türlerinin yetiştiğini ifade etti.
 
İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün dikenli incirin yetiştirilmesi için verdiği önemede değinen Teke, "İlçe Tarım Müdürümüz, dikenli incirin üretilmesi, bahçe tesisi kurulması konularında verdiği desteğe teşekkür ederim. Kısa bir süre önce Karayayla civarında 50 dönüm dikenli incir bahçesini Türkiye'de ilk tesis eden birlik olduk. Dikenli incir dikimini gerçekleştirdiğimiz arazi, taşlık ve eğimli. Bir yandan üretimi desteklerken diğer taraftan da  taşlık ve eğimli arazilerimizi tarımsal üretime kazandırırarak ekonomiye değer katmasını hedefliyoruz. Bizim birlik merkezimiz Tarsus. Henüz yolun başındayız, Üretici birliği olarak , dikenli incir üreticilerimizin üretimine ve pazarlamaya dair sorunların çözümünde hizmete devam edeceğiz" dedi.
 

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.