Yılmaz’dan Kadınlar Günü Mesajı: “MERSİN’E KADIN ELİ DEĞECEK”

Yılmaz’dan Kadınlar Günü Mesajı: “MERSİN’E KADIN ELİ DEĞECEK”

Demokrat Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz, 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü münasebetiyle Müfide İlhan Anıtı önünde bir anma programı düzenledi.
Kadın aday kadın başkanı unutmadı
 
Demokrat Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz, 8 Mart Dünya Emekçi kadınlar Günü münasebetiyle Müfide İlhan Anıtı önünde bir anma programı düzenledi.Programda günün anlam ve önemine dair bir konuşma yapan Yılmaz, Mersin’in eski güzel günlerine dönmesi gerektiğinin altını çizerken, başkanlık yarışında iddiasını yineledi.
 
“Tüm güzelliklerin kaynağıdır kadın”
 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü münasebetiyle Türkiye’nin ilk kadın Belediye Başkanı Müfide İlhan Anıtı önünde bir anma programı düzenlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşları ile kadın derneklerinin katılımıyla gerçekleşen programda İlhan’ın anıtına çelenk sunan Devlet eski Bakanı ve Demokrat Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Ayfer Yılmaz, ülkenin gelişmesinde kadınların üstlendiği vazifelerin önemine işaret etti. Toplumda mağdurların hep kadınlar olduğunu aktaran Yılmaz, aynı zamanda kadınların bir orkestra şefi olduğunu belirterek, “Tüm Mersinli ve güzel ülkemin güzel kadınlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlarım. Aslında uygarlığın yaratılışında kadınlar ve erkekler eşit rol oynamıştır. Nerede bir emek varsa o emeğin arkasında bir kadın vardır. Yüklenilmesi gereken bir sorumluluk varsa, arkasında kadın vardır. Savaşların mağduru, yoksulluğun mağduru kadındır. Çocuğu için gelecek kaygısında olan kadındır. Bunun için emek sarfeden kadındır. Şehri güzelleştiren kadındır, arada aile dahil olmak üzere toplumda uzlaştırıcı olan kadındır. Ama aynı zamanda zevk sahibidir, sanatçıdır ve bir orkestra şefidir kadın” dedi.
 
Mersin kaybettiği güzel günlere dönecek
 
Mersin’in uzun yıllar ince kısıtlı imkanlara rağmen daha mutlu ve huzurlu bir kent olduğunu anımsatan Demokrat Parti Adayı Yılmaz, “Mersin hak ettiği yere gelmelidir derken eski günlerimi hatırlıyorum. Çocukluğumu, gençliğimi yani çok farklı bir Mersin hatırlıyorum. O Mersin’den çok şey kaybettik. İnsanların umutla geldiği, Akdeniz’in incisi olarak gördüğü Mersinimiz şu anda sorunlarla, işsizlikle, halkının yüzde 18’inin ekmek mücadelesi verdiği bir halde. Ruhuna dokunulmasını bekleyen bir Mersin var. Mersin kimliğinin yeniden oluşması için çalışacağım ve bu farklılığı yaratacağım” diyerek Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışındaki kararlılığını vurguladı.
 
“Mersin kadın dokunuşu ile yönetilecek”
 
Müfide İlhan’dan sonra Mersin’e yeniden bir kadın eli değmesi, kadın hassasiyeti ve birleştiriciliği ile yönetilmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, “Müfide İlhan hanımefendi çok özel birisi. Kendisi öğretmen, 7 çocuğu var, yurtdışına gitmiş, her alanda kendisini geliştirmiş ve hizmet kervanı için yola çıktığında da çok partili demokrasiye geçişte erkeklerin bile cesaret edemediği bayrağı kaldırarak o günün koşullarında tüm olumsuzluklara rağmen yola çıkmış ve halka hizmeti şiar edinmiş bir kadınımız. Örnek bir kadın. Örnek bir anne, örnek bir yönetici, örnek bir öğretmen. Bize bıraktığı büyük bir miras var. Özellikle Kurtuluş Savaşı ve sonrasında Türk tarihinde kadınların bu şekilde birçok örneği var. Kurtuluş Savaşı’nda Kara Fatmalardan, askerlerimizin yerini söylememek için kendi fırınında yakılan kadınlarımızdan ve sonrasında bilim insanı olan kadınlarımızdan çok örnek var ve hepsinin ördüğü emeklerle bugünlere geldik. Şimdi biz en önemli hakkımızı kullanmak için buradayız. Müfide İlhan hanımefendinin kullandığı gibi 1930’da Ulu Önder Atatürk ile aldığımız hak gibi seçme ve seçilme hakkımızı kullanmak için buradayız. Mersin’in geleceğe doğru aydınlık yüzüne, ayına yıldızına bakışına kadın eli değmesi için Müfide İlhan hanımefendiden sonra kadın dokunuşu, kadın hassasiyeti, kadın birleştiriciliği ve onun orkestra şefliği ile yeniden Mersin’e hizmet için buradayım” diye konuştu.
 
“Yapacak çok iş, alacak çok yol var”
 
8 Mart’ı kadınların adalet ve demokraside eşit rol alabildiği bir gün olarak hatırlamak istediğini belirten Demokrat Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayfer Yılmaz şu mesajı verdi:
“8 Mart bir kutlama değil, önümüzde hali hazırda demokratik haklarımızı kullanamamamız, iş dünyasında eşit işe eşit ücretin olmadığı, iş kapılarında ikinci bırakıldığımız, teşviklerin uygulanmasında bile genel teşviklerde yerimizi alamadığımız yerdeyiz. Aynı zamanda yoksulluğun mağduru da kadınlar, geleceğin mağduru da kadınlar. 8 Mart’ta biz o karneye bakıyoruz. Kadın için adalet yok, kadın için demokrasi yok. Kadın demokratik hakkını kullanırsa, karar alma mekanizmasında yerini alırsa şehrini de güzelleştirmek için birleştirici olur, fikirlerini ortaya koyar. 8 Mart’ı tüm yitirdiğimiz haklarımızı elimize alıp, kullanamadığımız hakları yeniden gün yüzüne çıkarıp, tekrar mücadele gücümüzü perçinlediğimiz bir gün olarak hatırlamak istiyorum. Yapacak çok işimiz, alacak çok yolumuz var” dedi.
 

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: hilmidolasmaz@mynet.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

Haberler

Mersin Haber

Tarsus Gazetesi