TÜM EMEKLİLERE MÜJDE


Turgut DURAK

TBMM’ de grubu bulunan dört partiden bir tanesi CHP mevcut emeklilere ve bundan sonra emekli olacaklara; Ramazan ve Kurban Bayramları'nda birer maaş ikramiye vereceğini vaat etmektedir. Diğer parti AKP tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine önümüzdeki dönemde yıllık ilave 1.200 TL vereceğini ve imkânları arttıkça emeklilere ve diğer sosyal gruplara desteklerini artıracağını Seçim beyannamelerinde dile getirmiştir.

Diğer bir parti MHP emeklilere, her yıl Mart ve Eylül ayı içinde “Emekli Destek Ödeneği” adı altında iki aylık net asgari ücret tutarında ödeme yapılacağını, böylece ortalama bin liranın altında aylık alan emekli kalmayacağını taahhüt etmiştir.

Dördüncü parti HDP emeklilere ikramiyeden söz etmeyip emekli maaşlarının asgari ücretle eşitleneceğini yani 2.000 TL olacağını vaat etmiştir.

Emekli olup çalışanlar

Emekli olup kendi adına çalışanlardan kesilen sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması hususunda TBMM’de bulunan dört parti AKP-CHP-MHP-HDP bu uygulamaya son verileceğini bildirgelerinde vaat etmektedirler.

Emekli maaşlarının iyileştirilmesi

Dört partiden bir tanesi, emeklilerin, milli gelir artışından refah payı almasını sağlanacağından, diğeri önümüzdeki süreçte emeklilerin gelir seviyesinin alınacak tedbirlerle yükseltileceğinden bahsetmektedirler.

Diğer ikisinden biri, emekli aylıklarındaki refah payının yükseltileceğini, kesintilerin kaldırılacağını ve aylıklar arasındaki eşitsizliğin giderileceğini vaat etmektedir.

Son parti emekliler için gerçek anlamda intibak yasası çıkarılacağını ve ücret eşitsizliği giderileceğini bildirgesine koymuştur.

Emekli maaş artışları

TBMM'de grubu bulunan partilerden bir tanesi, emekli aylıklarını gıda ürünlerinin enflasyonuna göre artıracağını, bir diğeri, emekli aylıklarındaki artışların, genel enflasyon endeksi yerine, bu kesimin tüketim kalıplarını ve hayat standardını dikkate alan özel bir endekse göre yapılmasını sağlayacağını bildirgelerine taşımışlardır.

Diğer iki parti emeklilere yapılacak zam oranından bahsetmemiş ancak bir tanesi, imkânların artmasıyla birlikte emeklilere desteklerinin artacağını vaat etmiştir.

Emekli, hastane katkı payının kaldırılmasından, yurtdışından getirilen araçların Türkiye’de daha uzun 2 yıl kullanılabileceğinden, TOKİ eliyle emeklilerin konut sahibi yapılacağından ve daha başka birçok vaat dört siyasi partinin seçim bildirgelerinde yer almaktadır. Hadi hayırlısı seçime de çok az kaldı inşallah temennim gurubu bulunan dört partinin vaatleri ne kadar ve ne kadarı gerçekleşecek hepimiz göreceğiz, iyileştirme olduğu sürece yazılarımda sizlere bilgi vermeye devam edeceğim. İnşallah Emeklilerimizin hakları verilir ve huzurlu bir biçimde hayatlarını sürdürürler. Herkesin EKONOMİK GÜCÜ BOL, SAĞLIĞINIZ YERİNDE OLSUN EFENDİM.Yazarın Diğer Makaleleri

Yazarın Tüm Yazıları »

Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.