İYİ Partili Kocamaz: “Üreticileri 22 Yılda Getirdiğiniz Bu Sefalet Noktasıyla Gurur Duyabilirsiniz”

İYİ Partili Kocamaz: “Üreticileri 22 Yılda Getirdiğiniz Bu Sefalet Noktasıyla Gurur Duyabilirsiniz”

İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, partisinin Mersin ve Çukurova Bölgesindeki narenciye üreticilerinin sorunlarına TBMM’de gündeme getirdi. Kocamaz, “Narenciye üreticileri çok zor günler yaşamaktadır. Üreticileri yirmi 22 yılda getirdiğiniz bu sefalet noktasıyla gurur duyabilirsiniz” dedi. Kocamaz’ın Araştırma Önergesi talebi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.
TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder başkanlığında toplandı. İYİ Parti, narenciye üreticilerinin yaşadığı sorunların çözümü için Meclis Araştırma Önergesi verdi. Grubu adına söz alan İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, izlenen yanlış tarım politikaları yüzünden narenciye üreticisinin umduğunu bulamadığını ve alın terinin karşılığını alamadığını tüketicilerin de ortaya çıkan tekelleşme nedeni ile çok yüksek fiyatlara tüketmek zorunda kaldıklarını söyledi.
“NARENCİYE ÜRETİCİLERİ BUGÜN KAN AĞLAMAKTADIR!”
İYİ Parti Mersin Milletvekili Burhanettin Kocamaz, Türkiye’nin önemli narenciye üretim merkezlerinden olan Mersin ve Çukurova Bölgesindeki narenciye üreticilerinin artan maliyetler, düşen fiyatlar ve kaybedilen pazarlar yüzünden kan ağlamakta olduğunu, bu yüzden narenciye üreticilerinin sorunları için Meclis Araştırması açılmasını istedi.
İYİ Partili Kocamaz,  Ülkede uzun süredir izlenen yanlış tarım politikaları yüzünden çiftçilerin üretim yapamadığını, alın terinin ve emeklerinin karşılığını alamadığını, zarar eder hale geldiğini belirterek Narenciye üreticilerinin çok zor günler yaşamakta olduğuna vurgu yaptı.
“Limon ve mandalina dalında kalmış; portakal, maliyetlerinin çok altına düşmüştür. 2023 yılında üretim maliyetlerinin bir önceki yıla göre 3 kat artarak 4 TL seviyesine kadar gelmesine rağmen mandalina ve limon hasadının 1-1,5 TL'de seyretmesi üreticileri perişan etmiştir. Bu rakam toplama maliyeti bile değildir. Limon ve mandalina bahçede 1 TL'ye bile alıcı bulamazken marketlerde limonun kilosu 20-25 TL arasında, mandalinanın kilosu da 30-35 TL arasında fiyatlara satılmaktadır. Maliyetlerin çok altına düşen limon ve mandalinayla aynı kaderi paylaşan portakal da marketlerde kilosu 25-30 TL'ye satılmaktadır” şeklinde konuşan Kocamaz, üretimin zorluğu ve maliyet artışlarının yanı sıra Mersin ve Çukurova Bölgesinde kayısı ve muz konusunda da benzer durum yaşandığına dikkat çekti. Milletvekili Kocamaz, ürünlerin tarlada zararına, adeta bedavaya satılırken tezgâhlarda ise olabildiğince yüksek fiyata satış politikasına dönüştüğünü dile getirdi.
 “ÜRETİCİLERİ YİRMİ İKİ YILDA GETİRDİĞİNİZ BU SEFALET NOKTASIYLA GURUR DUYABİLİRSİNİZ”
Kocamaz, Hükümetin izlediği yanlış politikalar yüzünden ülkenin narenciye konusunda yıllardır çok zor şartlarda ve bin bir emekle kazandığı, dış pazarlarında kaybedildiğine vurgu yaptığı konuşmasında Hükümetin, tüm itirazlara rağmen 2020 yılında pandemiyi bahane ederek limon ihracatını dört ay süreyle yasakladığını, bu yasak nedeniyle limon ihraç edilen ülkelerin başka pazarlara yönelmelerine yol açtığını, dolayısıyla ülkenin birçok dış pazarını bu şekilde kaybettiğini söyledi.
Kocamaz, ”Kaybedilen o pazarlar ne yazık ki bugüne kadar hâlâ geri kazanılamamış, Hükümet de zaten bu konuda hiçbir gayret göstermemiştir. Mersin ve tüm Çukurova'daki narenciye üreticileri bugün kaybedilen o pazarların cezasını çekmekte, zarar etmektedir. Buna karşılık üreticinin zararı karşılanmamış, üretici artan borçlarıyla baş başa bırakılmıştır. Artan maliyetler, düşen fiyatlar ve kaybedilen pazarlar yüzünden narenciye üreticileri bugün kan ağlamaktadır. Limonu ve mandalinayı dalından toplamak bile azımsanmayacak bir maliyet gerektirmektedir, toplama maliyetlerini karşılayamayan üreticiler ürünlerini toplamak yerine ağaçlarını sökmeye başlamıştır. Üreticileri yirmi iki yılda getirdiğiniz bu sefalet noktasıyla gurur duyabilirsiniz” şeklinde konuştu.
 
“YİRMİ İKİ YILDIR YAPILAMAYAN PLANLAMA, BUNDAN SONRA BİR AN EVVEL YAPILMASI GEREK”
 Yirmi iki yıllık iktidarın beceriksizliği nedeniyle yapılamayan planlamanın, bundan sonra bir an evvel yapılması gerektiğinin altını çizen Kocamaz, Ayrıca, üreticilerin üretim fazlası olan ikinci sınıf ürünlerinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılacak sanayi tesislerinde değerlendirilmesini talep ettiğine dikkat çekti.
Kocamaz, “Geçen yıllara göre üreticilerin üretim maliyetleri yüzde 100'ün üzerinde artarak seçimlerden önce 18,63 TL olan mazotun bugün litresi 45,06 TL'ye yükselmiştir. Gübre, ilaç ve işçi yevmiyelerinde de fiyat artışları mazotu aratmamıştır. Tarlada ve bahçede üretim maliyetleri sürekli artarken, artmayan tek şey üreticiler için narenciyenin fiyatı olmuştur. Narenciye üreticisi bu yıl daha önceki yıllarda sattıkları fiyatları dahi arar hâle gelmiştir. Bu arada narenciye üreticisi, hükümetten dalda kalan ürününü toplamak ve bahçesini önümüzdeki yıla hazırlamak için özel bir destek beklemektedir. Üretici ihracat teşvik primlerinin zamanında ve yeterli seviyede yapılmasını istemektedir” dedi.
ÖNERGE TALEBİ AK PARTİ-MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ
İYİ Partili Kocamaz, önergelerinin kabulünü isteyerek Yine, üreticilerin kullandıkları ilaç ve gübrenin üretim maliyetlerine göre makul seviyelerden Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla kendilerine verilmesini istediklerini dile getirdi.
Konuşmaların ardından narenciye üreticilerinin sorunları hakkındaki meclis araştırma önergesi talebi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi.

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 05320522792 - 05339699696
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: Eski Ömerli mh. 1304 sk 32/A Tarsus

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.