Ömer Kurnaz: İşsizlikle Mücadelede En Zor Dönemden Geçmekteyiz!

Ömer Kurnaz: İşsizlikle Mücadelede En Zor Dönemden Geçmekteyiz!

Ömer Kurnaz: İşsizlikle Mücadelede En Zor Dönemden Geçmekteyiz!
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan istihdam göstergelerine göre, işsizlik oranı yüzde 10,1; işsiz sayısı ise, 3 milyon 445 kişi hesaplandı. İstihdamımız 30 milyon 608 kişi, işgücüne dahil olmayan nüfus ise, 30 milyon 662 kişi. Çalışma çağındaki nüfusumuzun yarısına yakını çalışmıyor. İşgücünün böylesine istihdamdan uzak kalması, yoksulluğu ve işsizliği artırmaktadır. İnsanlara sosyal yardımdan önce, iş imkanı sağlanması, devlet politikası olmalıdır.
AB ülkeleri içerisinde işgücüne katılma oranı, yüzde 70 iken, ülkemizde bu oranın yüzde 52 olarak hesaplanması, gerçek işsizliğin yüzde 20’lerin üzerinde olduğunu da göstermektedir. TÜİK, iş arayanlar arasında “Ben nasıl olsa iş bulma şansım yok” diyenleri dikkate almadığından, hesaplanan işsizlik verileri, Türkiye gerçeği ile örtüşmüyor.
İşsizlik oranını değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, “Ülkemizin geleceği olan gençlerimize iş bulmadığımız taktirde, işsizliğin ve yoksulluğun giderek derinleşeceğinden, doğru ekonomik ve sosyal politikaların uygulanması gerektiğine belirterek, istihdamın artması için yatırım, üretim ve istihdam alanında yeni kararlar alınmalıdır” dedi.
Emekli aylıkları yetersiz kaldığından, emeklilerimizin iş aradığına dikkat çeken Kurnaz; emeklilere insanca yaşamaya yetecek bir aylık ödenmediğinden, istihdamı da olumsuz etkilediğini söyledi. Kurnaz; “Gelir dağılımının iyileştirilmesi için de istihdam geliştirilmeli; ücret, vergi ve sosyal güvenlik hakları ile toplumun refahını artıran kararlar alınmalı; para ve mali politikalarımız değişmeli; üretimi, yatırımı ve istihdamı artıran yeni bir seferberlik başlatılmalı” dedi.

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 05320522792 - 05339699696
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: Eski Ömerli mh. 1304 sk 32/A Tarsus

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.