Ömer Kurnaz: Tüfe Artışı Güven Vermiyor

Ömer Kurnaz: Tüfe Artışı Güven Vermiyor

Türkiye Emekliler Derneği Genel mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer Kurnaz, TÜİK tarafından açıklanan Mayıs ayı tüfe artışının yüzde 0,89 olarak hesaplanmasının inandırıcı olmadığını belirterek, bu sisteme göre emekli aylıklarına yapılacak olan zamların düşük kalacağına dikkat çekerek, “seyyanen zam” yapılmasını istedi.

TÜİK tarafından 418 madde üzerinden derlenen fiyat belirlemelerine bakıldığında, en yüksek artışın emeklilerin harcamalarında yaşandığını söyleyen Kurnaz, TÜİK’in hesaplama yönteminde çalışanların ve emeklilerin harcamalarının karşılığı olan ağırlıklar düşürüldüğünden, emeklilerimize altı aylık tüfe oranlarına göre yapılan zamların yetersiz kaldığını vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulunmuştur.
“Marketler ve pazarların fiyatlarına göre bir değerlendirme yapıldığında, temel ihtiyaç maddelerinde ortalama fiyatlar en az yüzde 10 artmıştır. 2021 yılının ilk beş aylık tüfe artışı ise, yüzde 6,39 hesaplanmıştır. Bu kıyaslama bile göstermektedir ki, emeklilerimiz korumasız kalmaktadır.
Yüzdeli zamlar, emeklilerimizin önemli bir bölümünün aylıkları 2 bin liranın altında kaldığından, zam getirisi küçük kalmaktadır. Bu nedenle, emekli aylıklarına seyyanen zam yapılması, daha adil bir uygulama olacaktır.
Derneğimizin öncelikle talepleri olan 2000 sonrası emeklilerimizin intibakı yapılmasını ve taban aylıkların asgari ücret seviyesine yükseltilerek, emeklilerimize destek olunmasını bekliyoruz.”
 

Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.