Tarsus Ticaret Borsası Nisan Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Tarsus Ticaret Borsası Nisan Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Tarsus Ticaret Borsası Nisan Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Murat Kaya başkanlığında yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke, 1 aylık sürede Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği çalışmalarla ilgili bilgilendirmenin ardından genel konular hakkında bir konuşma gerçekleştirdi

Meclis açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Murat Kaya; “Kıymetli Meclis Üyeleri, Herkesi sevgiyle saygıyla selamlıyor, iyi ve verimli bir toplantı olmasını diliyorum.

Bildiğiniz gibi bayram öncesinde ülkemizde bir yerel seçim gündemi de yaşandı. Birbiri içine geçen her iki süreçte ekonomik konular biraz geri planda kalmış gibi görünse de bayramdan dönüşle birlikte ekonomi ülke gündemindeki öncelikli yerini yeniden aldı.

En öncelikli ve ivedilikle neşter atılması gereken sorunumuz, enflasyon. Enflasyon, kurda dalgalanma, yüksek ham madde ve emtia fiyatları ne yazık ki sanayide, ticarette istediğimiz performansı ortaya koymamızı engelliyor. Bugün için olduğu kadar önümüzdeki dönemde de bu durum çok önemli bir risk oluşturuyor.

Değerli Üyeler, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi yıllık %61,87 arttı, aylık %5,57 arttı. Mart 2024’te TEPE anketi katılımcılarından önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme bekleyenlerin oranı yüzde 34,6’dan 40,6’ya yükselirken işlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 29,1’den yüzde 25,9’a geriledi. Katılımcıların yüzde 33,5’i işlerinde kötüleşme beklediğini belirtti. Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Mart 2024’te -1,4 puan oldu. Buna göre, önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 9,6 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre 4,1 puan artış gösterdi.

Türkiye’de kamu gelirine, bölgesel kalkınmaya, dış açığın kapatılmasına, milli gelirin büyümesine ve istihdamın artmasına olanak sağlayan çok özel bir sektör şansına sahibiz; bu şansımızı çok iyi değerlendirmeliyiz. “ dedi

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Teke ise, “Konuşmama başlarken mahalli idareler seçim sonuçlarının İlimize, Ülkemize ve Milletimize hayırlı olmasını diliyor, iş dünyası adına acilen gerçek gündemlerimize dönülmesi temennisi ile sizleri şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ile selamlıyorum. 31 Mart’ta Yüce Milletimiz iradesini sandığa yansıttı. Ticaret Bakanlığımızın açıkladığı geçici verilere göre 2024 yılının Mart ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 oranında azalarak 22,6 milyar dolar, ithalat ise yüzde 5,7 oranında azalarak 30,1 milyar dolar seviyesinde kaydedildi.

Sayın Meclis Üyeleri, dün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladık. Ülkemizde ve hangi coğrafyada olursa olsun çocuklara zulmedenlerin, zulme şahitlik edenlerin son bulduğu, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza insanlık suçlarından uzak, savaşsız, sevgi ve saygı ile bezenmiş huzur dolu bir dünya bırakmak dileğiyle saygılarımı sunuyorum."dedi.

Meclis açılış konuşmalarının ardından Hesapları İnceleme Komisyon Başkanı Nail Uçak tarafından, Hesapları İnceleme Komisyonu’nun 2024 Mart ayı mizanı ile ilgili rapor okundu ve 2024 Mart ayı mizanının tetkik ve onayı yapıldı.


Etiketler:


Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 05320522792 - 05339699696
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: Eski Ömerli mh. 1304 sk 32/A Tarsus

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.