Algı Oluşturmaya Çalışıyorlar


Şeref Kemal Ak
Danyal Aleyhisselam ve Makam Camii çalışmaları için yıllar evvel bir güya dindar gazeteci “Danyal Peygamber bizim peygamberimiz değil bu kadar uğraşmak niye?” diyerek zeka seviyesini ortaya koymuştu.
Geçen gün benzer bir ifade ters bir cenahtan geldi.. Tarsus eski Roma efsanelerine bile tutkuyla bağlı olan bu güruh “Danyal Peygamber Müslümanların Peygamberi değil zaten mezarı İran’da” diyerek bir algı oluşturmaya çalışıyorlar.
Mesele Danyal Aleyhisselam değil elbette bunun farkındayız. Mesele Tarsus’un vizyonunda önemli bir yeri olan İslami motiflerden kurtularak kendi akıllarından geçen “bir zamanlar kilise mahallesi vardı.. buralar önceden hep dutluktu” özlemi ile, “Roma döneminde biz stoacıydık.. mutluyduk..” teranelerini millete yutturmak.
Cahil bir adam olsak diyeceğiz ki;
- Heye be adam doğru diyor Danyal Aleyhisselam Yahudi!
Kardeşim, Amentü’de demiyor musun ‘ben Allah-ü Te’ala’ya meleklerine, kitaplarına, PEYGAMBERLERİNE, ahiret gününe, kadere; hayır ve şerrin Allah-ü Te’ala’nın yaratmasıyla olduğuna inandım’ ? Buradaki peygamberlerden kasıt nedir düşündün mü?
Peki yatsıdan sonra okuduğumuz Amenerrasulü ayet duasında ne dediğimizi biliyor musun; ‘peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü’minler de iman ettiler. Her biri; Allah’a , meleklerine, kitaplarına ve Peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: “O’nun peygamberlerinden hiçbirini diğerinden ayırt etmeyiz”..
Dünyadaki bütün olayların Tanrı Zeus’tan kaynaklandığını iddia eden adamlar şimdi tutmuşlar İslamla ve Müslümanlıkla uğraşır olmuşlar. Sanki İslamla alakaları ve saygıları varmış gibi..
Ayrıca Danyal Aleyhisselam ile akademik yazıyı dönemin Tarsus Müze Müdürü Abdülbari Yıldız yazmıştı. Bilim dünyasında ‘kabul gören ve referans bir çalışma’ olan bu yazı o dönem dünyada ve İran’da bile büyük ses getirmişti. Fakat Zenon’un sahte talebeleri başka bir amaç için görmezden gelmiş demek.
 

Yazarın Diğer Makaleleri

Yazarın Tüm Yazıları »

Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.