Kocamaz'ın Gönül Seferberliği Hareketi Bölgede Dengeleri Değiştirecek mi?


Cemal DOLAŞMAZ
Mersin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı ve İYİ Parti GİK Üyesi Burhanettin Kocamaz’ın daha önce duyurduğu “Gönül Seferberliği Hareketi” yarından itibaren başlıyor.
Mersin bölgesinde ister sevin ister sevmeyin ama oldukça etkili bir siyasi zemine sahip olan Sayın Kocamaz’ın düğmeye basmasıyla Mersin’de siyasetin oldukça hareketli günler yaşayacağı kesin.
Büyükşehir Başkanı olmadan önce çalışmalarına neredeyse 1,5 yıl önce başlayan Burhanettin Kocamaz, çalışmalarının meyvesini Başkanlık koltuğuna oturarak almıştı.
Şimdi bazı kesimler Burhanettin Kocamaz “MHP’ye ihanet etti” derken bazı kesimlerde “MHP Kocamaz’a ihanet etti” demektedirler.
Herkesime anlayış göstermek mümkün. Ancak iş hakaret edecek boyutlara taşınınca hakaret edenlerin hiçbir kazançları olmamaktadır. Hakaret etmek cahillik işidir. Bu her iki taraf içinde geçerlidir.
Geçtiğimiz yerel seçimlere Sayın Kocamaz bir şekilde sokulmadı. Neticede de kaybettiği bir seçim de yok aslında.
Bu konuda çok fazla şey yazmaya gerek yok.
Sandıkta vatandaş tercihini yaptı ve seçimler sonuçlandı.
Gelelim önümüzdeki sürece.
Kocamaz’ın aktif olduğu bir süreçte daha aktif bir hareket başlatması ister istemez bir heyecan yarattı siyaset dünyasında.
Başlattığı “Gönül Seferberliği Hareketi” Mersin bölgesinde bir ilgi görmüş şimdiden.
Sayın Kocamaz’ın enerjisini tartışmaya gerek yok. Yürüdüğü zaman arkasından yetişmek oldukça zordur.
Bölgeyi çok iyi bilmesi büyük bir avantaj.
İnsana değeceği noktaları çok iyi bilmekte.
Siyaset elbette bir yarış. Şuan şeffaf bir gözle baktığımızda diğer siyasi partilerde bir ölüm sessizliği mevcut. Özellikle Ak Parti İl Başkanlığında ki sessiz dönem elbette muhalefet partilerine yaramaktadır. Vatandaş kendine değen siyasetçilere büyük önem vermekte.
Kocamaz’ın başlattığı hareketle ilgisini yitirmiş vatandaşın gönlünü kazanmak oldukça kolay olacaktır.
Ancak burada Sayın Kocamaz’ın bağlı olduğu parti, yani İYİ Partinin de Mersin Bölgesinde ipleri Kocamaz’a bırakması gerekmekte olduğunu düşünenlerin sayısı oldukça fazla.
Genel Merkezden direk atamalar Mersin’de sıkıntı yaratacaktır.
İl ve İlçe Başkanlıkları konusunda halen sıkıntılı yerlerin olduğu bilinmekte.
Genel Başkan Sayın Meral Akşener’in Mersin için bir samimiyet ortaya koyması gerekliliğine inananların sayısı da oldukça fazla.
Seçimler konuşulmadan daha şimdiden sahaya çıkan ve oldukça büyük enerji gerektiren Sayın Kocamaz’ın başlattığı Gönül Seferberliği Hareketinin bir bakıma başarıya ulaşması aslında Sayın Akşener’e de bağlı gibi gözükmekte.
Mersin’de daha önce başarısını kanıtlamış bir isime yani Burhanettin Kocamaz’a bu bölgede tam yetki verilmesi başarmanın yarısı olarak görülmektedir.
Tabi bunun yanı sıra elbette diğer siyasi partilerin elleri armut toplamayacaktır.
Ancak şu atmosferde enerjisini şimdiden ortaya koyanların başarıyı elde etmesi daha kolay gözükmekte.
Ak Parti ve MHP’nin teşkilatlarını elden geçirmemesi “görünen köy kılavuz istemez” sözünü akıllar getirmektedir.
Şuan benim gözlemlerim bunlar. Tarafsız gözlemlerimi dile getirmeye çalıştım.
Yazımda CHP’ne değinmediğimi söyleyenler olabilir.
Şuan Büyükşehir ve bazı ilçelerde yerel iktidarı elinde bulunduran CHP’nin elinde bulunan imkanlar oldukça fazla. Şuan için bu imkanları insan odaklı kullanan Belediyelerin seçimlerde notunu vatandaşlar verecektir. Şuan için mevcut belediyelere muhalefet eden olmadığı için insanın aklına “demek ki muhalefet bile CHP’li belediyelerden memnun” düşüncesini akıllara getirmekte.
İlerleyen günlerde tüm siyasi partilerin nasıl bir tavır sergileyecekleri bilinmiyor. Ancak enerji dolu Sayın Kocamaz’ın hızına yetişen ve onu geçen çıkar mı?
İşte onu bekleyip görmek lazım.
Tüm siyasi partilere şimdiden başarılar.
Vesselam.
 

Yazarın Tüm Yazıları »

Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 0 3246133499
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: P.K: 75 TARSUS

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.