Molla Kerim


Şeref Kemal Ak
Antep savunmasının unutulmaz Kuvayi Milliye savaşçısı Karayılan Molla Mehmet ve şehit edilen 6347 silah arkadaşı her şehadet yıl dönümünde anma programları ile yâd edilir. Keza feci şekilde şehit edilen Şahin Bey ve çocuk yaşta şehit edilen Kamil'de öyle. Protokol programlara  tam kadro katılır. Vali, kaymakam, garnizon komutanı, belediye başkanları, iktidar ve muhalefet parti başkanları, öğrenciler, vatandaşlar törenlerde destansı mücadeleye yakışır şekilde görevlerini ifa ederler.
 
Sıktığı kurşunla cesaret öncülüğü yapan ve Anadolu direnişine motivasyon kaynağı olan Sütçü İmam için düzenlenen anma programlarında da üst düzey protokol katılımı yapılır.
 
Yetmez;  edebi yarışmalar düzenlenerek şiirlerde, şarkılarda, hikayelerde destansı mücadeleleri ve isimleri yaşatılmaya devam edilir. Seçilmiş ve atanmış erk sahipleri yeni nesil ile kuvvetli bağların oluşması için ellerinden geleni yaparlar. İstilacı, sömürgeci zihniyete her alanda mukavemet gösterecek bir şuuru diri tutarlar.
 
Türkiye'nin her yerinde bu vazife yerel yönetimlerce sahiplenilmiştir. Gördesli Makbule, Aydın'da Yörük Ali, Erzurum'da Kara Fatma, Seyit Onbaşı, Halime Çavuş, Denizli Çal Müftüsü Ahmet İzzet, Hasan Tahsin, Hatay Dörtyol'da ilk kurşunu atan Çavuş Mehmet, Adana'da Saim Bey, Urfa'da Ali Saip Bey gibi kahramanlar, unutulmaz mücadelelerini anmak ve ruhlarına en azından birer Fatiha okumak için törenlerle anılır.
 
Bitmedi.
Gaziantep'te Şahinbey Milli Mücadele Müzesi, Gaziantep Atatürk Anı Müzesi, kale içinde Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panaroması Müzesi, Adana'da Atatürk evi müzesi, Şanlıurfa'da Kurtuluş Müzesi, Hatay'da İlk Kurşun Müzesi, Kahramanmaraş'ta Kurtuluş Destanı Panaroma Müzesi, Kütahya'da sivil şehitler için Milisler Anıtı ve Şehit Baba Oğul Anıtı; birer vefa örneği olarak yapılmış ve tarihin destansı izleri gelecek nesillere  miras olarak devredilmiştir.
 
Gelelim 'Biz'e..
Tarsus'ta milli mucadelenin bayraklaşmış ismi Şehit Molla Kerim'in şehadetinin yıl dönümü 28 Temmuz'da:
*Seçilmiş ve atanmış yöneticiler hangi anma programları hazırladılar?
*Protokolün  katılımı neden olmadı?
*Tarsus'umuzun '100. Yıl Kurtuluş Kutlamaları yıl boyunca sürecek' diyenler 28 Temmuz'da Molla Kerim'i anmak için ne yaptı?
*Önceki dönemlerde Molla Kerim'in köyü olan Sıra Köyde  yapılan anma etkinlikleri, fotoğraf sergisi, konserler artık neden yok?
*Kent belleği ve tarihsel sorumluk adına bu durumda genç nesile ne aktardılar?
*Sosyal medyalarını bu konu için ne kadar aktif hale getirdiler?
 
Milli mücadelenin mihenk taşı Kuvayı Milliyenin, Molla Kerim ile Tarsus'ta ve Çukurova'da efsane olmuş isimler neden hak ettiği yerde değil düşünelim mi?
 

Yazarın Diğer Makaleleri

Yazarın Tüm Yazıları »

Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 05320522792 - 05339699696
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: Eski Ömerli mh. 1304 sk 32/A Tarsus

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.