Suya Zam Yapılmalı!


Cemal DOLAŞMAZ
Şimdi başlığı gören birçok okuyucu belki bana isyan edecek ve “bu nereden çıktı” diyecekler.
Geçtiğimiz yılın sonlarına doğru su zammı gündeme gelmiş ve büyükşehir belediye meclis üyeleri tarafından red edilmişti.
Son günlerde hepimizin bildiği gibi artan maliyetler ortada. Asgari ücretteki artış her şeyi tetiklemiş vaziyette. Bunun üzerine yaptığım araştırmalarda MESKİ’nin aylık elektrik maliyeti 70-90 milyon TL arasında değişmekte. Baktığınızda oldukça fazla bir yük bir belediye için. Elbette sırf elektrik maliyeti değil. Bunun akaryakıt maliyeti ve diğer malzeme giderlerini düşündüğümüzde ortaya her ay korkunç bir rakam çıkmakta. Personel giderini yazmama bile gerek yok. Son zamanlarda gezdiğim yerlerde buna siz şehir merkezi deyin isterseniz dağ bayır deyin. Cumartesi-Pazar ve gece gündüz herhangi bir yerde çıkan arızaya kısa sürede müdahale edildiğine tanık oldum.
Çeşmemizden akan tatlı suyun evimize gelene kadar hikayesini dinlediğimde oldukça etkilendim.
Bu konuda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in bir belgesel hazırlatması gerektiğine inanıyorum.
Öte yandan meclis üyeleriyle birlikte suyun hikayesini yerinde görmelerinde fayda olacağını düşünüyorum.
Berdan Barajı Mersin’in neredeyse %70 içme suyunu karşılamakta. Suyun Mersin’e kadar getirilmesi ciddi maliyetler oluşturmakta. Bilindiği gibi Pamukluk barajı su tutmaya başladı. Yetkililerin biran önce burada gerekli çalışmaları yaparak arıtma sistemlerini devreye sokması gerekmekte. Bu sistemler yapıldığı zaman Mersin’e içme suyu konusunda oldukça fayda sağlayacak olup, maliyetlerinde en azından düşmesini sağlayacaktır.
Vahşi sulama konusunda da tedbirlerin alınması gerekmekte. Üzeri açık kanallardan özellikle buharlaşmanın önüne geçilmesi bakımından bu kanalların üzerinin örtülmesi suyun boşa gitmesinin önüne geçecektir. Hatta kapatılan bu kanalların üzerine güneş enerji sistemleri yapılması durumunda elektrik üretimine katkı sağlayacaktır.
Yine son zamanlarda yaşadığımız kuraklık sebebiyle suyumuzu daha dikkatli kullanmamızda yarar var. Yaptıımız görüşmelerde barajlardaki su seviyemiz oldukça düşmüş durumda.
Kısacası suyun evimize gelen hikayesini dinledikten sonra ben, kaliteli su içmeye devam etmek istiyorum. Bu sebepten dolayı mantıklı bir oranda suya zam yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Yazarın Tüm Yazıları »

Tarsus'tan Gelişmeler Burada

Tel: 05320522792 - 05339699696
E-Posta: cemaldolasmaz@hotmail.com
Adres: Eski Ömerli mh. 1304 sk 32/A Tarsus

Copyright © tarsusmerhabagazetesi.com | Sitemizdeki tüm içeriklerin aktif link olmaksızın alınması yasaktır.

.